american eskimo dog - rasa psa

American eskimo dog

American eskimo dog

Zadajmy sobie pytanie, jak wygląda amerykański pies eskimoski? To szpic, o zróżnicowanych rozmiarach. Specjaliści uważają, że to zminiaturyzowany samojed. Jednak występuje w trzech kategoriach wielkości. Poza tym owe zróżnicowanie w obrębie rasy sprawia jednocześnie, że Amarican Eskimo dog sprawdzą się w małych blokowych mieszkankach jak i również w domach z ogrodem. W niektórych momentach był również wykorzystywany jako pies cyrkowy. Ówcześnie jest to pies do towarzystwa. Poza tym jest to piękny pies w ,,typie nordyckim”. Można wskazać, że z wyglądu przypomina Samoyeda, tyle, iż jest znacznie mniejszy. Rasa jest jednak stosunkowo „młoda”. Istnieje również przekonanie, że Eskimo nie jest spokrewniony z europejskimi szpicami. Zwraca uwagę fakt, że wśród pięciu ras szpiców niemieckich, u czterech ras występuje między innymi białe umaszczenie, wyjątek stanowi szpic wilczy. Poza tym spokrewniony z  szpicami niemieckimi, włoski szpic volpino też może być owej maści czysto białej.

Nazwa ,,American eskimos dog” budzi  jednak pewne refleksje, które są jednocześnie kojarzone z psami używanymi przez Eskimosów w zaprzęgach sań, większymi oraz mocniej zbudowanymi szpicami północy. Co za tym idzie niejednokrotnie rasy występujące w uporządkowanej kynologii, a co za tym również idzie kształtowane są według oczekiwań innych niż dotyczyło to przodków. Eskie niezależnie od wszechstronności to w szczególności pies do towarzystwa. W uporządkowanej kynologicznie wersji przedstawiciele owej rasy powinni spełniać między innymi następujące uwarunkowania.  Umaszczenie powinno być zawsze białe, ewentualnie z kremowymi znaczeniami. Następnie ogon … jest on mocno owłosiony oraz zakręcony nad grzbietem. I głowa … w kształcie ,,klina” – uszy stojące oraz trójkątne.

Bardzo ważną kwestią jest, że nie powinny być niebieskie, tak zwane „szklane” – są raczej preferowane ciemnej barwy. Co za tym idzie ważna jest dobra pigmentacja powiek oraz dziąseł. Natomiast trufla nosa oraz poduszki palców powinny być ,,czarne”. Szyja jest dobrze umięśniona, posiadająca prostą linię grzbietu. Faktem również jest, że owa sylwetka psa jest w układzie prostokąta, a wysokość w kłębie jest nieco mniejsza od owej długości korpusu.