BARBET - Canis aquaticus - rasa psa

BARBET – Canis aquaticus

Barbet to staro francuska rasa psów myśliwskich. To historia tej rasy sięga szesnastego wieku, kiedy Barbet był wykorzystywany w trakcie licznych królewskich polowań. To jego zadaniem było znajdywanie i przynoszenie postrzałek z wody i bagien. Jednak z czasem Barbet zostały wyparty przez inne rasy oraz prawie wyginął. Jednak w latach dwudziestych dwudziestego wieku grupka francuskich entuzjastów rasy postanowiła ją ,,ożywić”. Wskazuje się, że barbet jest protoplastą ras takich jak Pudel i Owczarek Francuski Briard, jak i również innych psów dowodnych. Pamiętajmy, że główne cechy charakteru Barbeta to cierpliwość i delikatność. Jednak jest to pies zrównoważony, spokojny oraz łagodny w stosunku do ludzi i innych zwierząt. W związku ze stabilnym charakterem jest on doskonałym psem rodzinnym. Bowiem jego subtelność i wyczucie sprawiają, że Barbet sprawdza się jako na przykład pies dla dziecka.

Skutkuje to tym, że barbety to psy kochające towarzystwo człowiek – faktem jest, że również mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Poza tym jest radosny i wesoły, nigdy agresywny. ,,Barbet” nie jest psem szczekliwym, ale  nade czujnym i sygnalizującym obca osobę na swoim terytorium. Jednak dla kogo ten pies się najlepiej nadaje? Barbet świetnie nadaję się do mieszkania w bloku czy do domu z ogrodem. Bowiem nie jest to rasa wymagająca zbyt dużo ruchu. Poza tym Barbet to alternatywa dla osób, które jednocześnie chciałyby mieć wyjątkowego, a zarazem kochającego oraz rzadkiego psiego przyjaciela. Przedstawiając jego wygląd ukazuje się, że to właśnie Barbet to średniej wielkości pies. Co za tym idzie jego waga dochodzi do maksymalnie dwudziestu pięciu kilogramów.

Wyglądem przypomina nawet małego niedźwiadka. Poza tym sierść Barbeta jest zróżnicowana od lekko falistej do dość mocno skręconej czy nawet wełnistej. Jednak pamiętajmy, że gęsta szata łatwo się filcuje, zatem co jakiś czas powinna być strzyżona. Posiadacz Barbeta musi zdawać sobie sprawę z potrzeby regularnego czesania psa – przynajmniej jeden raz w tygodniu. Główny kolor Barbeta to czarny jednak zdarzają się również brązowe, rude oraz szare, a  nawet łaciate.