BASSET Griffon Vendeen - rasa psa

BASSET Griffon Vendeen

BASSET Griffon Vendeen. Ukazuje się, że znamy tego radosnego, szorstkowłosego psa z pewnej reklamy psich karm. Sympatyczny wyraz pyska, jak i również szorstki, ale jednocześnie długawy włos, do tego fruwające uszy oraz powiewający długi jęzor. Co za tym idzie Basset gryfoński, a dokładniej mówiąc jego dwie odmiany: petit (osiągający wielkość w kłębie 34-38 centymetrów) oraz grand (większa odmiana, w kłębie 38-42 centymetrów). Przedstawia się., że jest to pies pochodzący z Francji, który jednocześnie dzięki olbrzymiej pracy hodowców staje się zdecydowanie bardziej popularną rasą. Przedstawiając historię tej rasy nakreślmy najpierw fakt samej rasy. Słowo basset pochodzi zatem od francuskiego słowa bas oraz oznacza tyle, co mały bądź niski.

To właśnie tak mianem basseta francuscy kynolodzy oraz hodowcy nazywają wszystkie krótkonożne psy. Bowiem basset griffon vendeen to pies szorstkowłosy, to właśnie stąd w nazwie oraz dużego i małego vendeena słowo griffon, którym w szczególności Francuzi określają wyłącznie psy myśliwskie o szorstkim oraz stosunkowo długim włosie. Natomiast słowo vendeen ukazuje pochodzenie rasy, która jednocześnie powstała w Wandei, a więc  w zachodniej Francji. Przedstawia się również, że owe bassety gryfońskie pochodzą jednak w prostej linii od ,,dużego”, a jednocześnie francuskiego i szorstkowłosego psa gończego nazywanego grand griffon vendeen, a co za tym idzie wyhodowane zostały niedawno, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku na dworze ,,hrabiego D’Elve”.

Przedstawia się, że na terenie Francji od zawsze polowano na króliki, jak i również lisy, dziki oraz zwierzynę płową. W związku z czym tak bardzo rozpowszechniona była i wciąż jest hodowla psów myśliwskich używanych do polowań. Niestety również chociaż gryfony wspominane są już w średniowieczu, a następnie dzięki pracy d’Elve oraz Dezamy stały się dość popularne to jednak po owym upadku francuskiej arystokracji rasa prawie jednak zanikła. Basset griffon vendeen to jednak doskonały pies myśliwski, a co za tym idzie charakteryzujący się jednocześnie dość donośnym głosem, a więc osiągający największą prędkość wśród ,,bassecich pobratymców” dość odważny i dość uparty oraz niesamowicie wytrzymały.