Czy dobór rasy psa posiada znaczenie?

To, że psiak jest najgenialniejszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej dyskusji. Owy futrzasty przyjaciel, pozostaje oddany człowiekowi bez względu na jego wielkość portfela i warunki, w których przebywa. Dla niego liczy się jedynie przyjazne spojrzenie i dotyk serdecznej pomocnej dłoni.


Kiedy szczeniak dorasta…


Ludzie, którzy planują zakup lub adopcję czworonoga, bardzo często chociażby nie pomyślą nad wyborem tej odpowiedniej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom oraz trybowi życia. Wygląd szczeniaka oraz jego wdzięczny pyszczek wystarczają, by futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem przyjemny szczeniak bardzo łatwo dojrzewa i gospodarz nawet nie spostrzeże, w jaki sposób zmienia się w dużego psiaka, którego wygląd niestety nie zawsze odpowiada życzeniom właściciela. Dzieje się tak, gdy czworonóg zostaje wzięty jako szczeniak, zaś pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie zaplanować, jak duży psiak wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego przepięknych oczek i także oryginalnego pyszczka.


Przebojowy pies i ociężały człowiek


Zamierzając się na posiadanie psa, trzeba dobrze zaznajomić się z jego rasą, ażeby razem z nim tworzyć zgrany oraz szczęśliwy związek. Pieseczki wymagające dużo ruchu oraz spacerów,nie będą czuły się szczęśliwe, odosobnione w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, należy mieć wiedzę, iż to niezwykle ruchliwe zwierzaki, które pragną długich spacerów i także licznych zabaw ruchowych. Inaczej znużone będą niszczyły otoczenie, w jakim żyją, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Zatem sympatycy odpoczynku na kanapie, przed telewizorem lub z książką w ręku powinni zapomnieć o takich odmianach.


Pies ochronny lub do towarzystwa?


Dowolny kolejny właściciel psiego czworonoga, powinien odpowiednio sformułować swoje oczekiwania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy szuka przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą brać, doskonale sprawdzą się tutaj psy nieduże, które bezproblemowo zmieszczą się w dowolnym samochodzie lub koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe i buldożki francuskie dobrze nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na nieduże rozmiary mogą uczestniczyć ze swoim panem podczas jego urlopów i dodatkowo wakacji.

Natomiast niewielkie czworonogi pomimo swojego atrakcyjnego wyglądu, niestety nie zagwarantują komuś takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski albo dog niemiecki, na pewno wzbudzą strach oraz obawy przed nieznajomymi, skutecznie ich zniechęcając. Jeżeli w mieszkaniu zamieszkują malutkie dzieci, których zachowanie często jest nieobliczalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, bo źle prowadzony może wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na swoją wielkość oraz wagę.

Piesek agresywny jedynie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które domaga się od właściciela przedstawiania należytych dokumentów, pozwalających na jego posiadanie. Psy ras agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i dodatkowo moskiewski stróżujący wymagają odpowiedniej tresury już okresie szczenięcym oraz profesjonalnego prowadzenia psa, co ma przeciwdziałać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy niezwykle dokładnie zapoznać się ich odmianami, żeby trafnie wybrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, wymaganiami i trybem życia człowieka, ponieważ właśnie wtedy relacja z psem będzie skutkowała przywiązaniem i wspólną miłością.

mokra karma dla psa hurtownia