Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wysypują się poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o porządek w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć norkę, w której będzie mogła schować się aby odpocząć lub odstresować się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html