kot - wybór zwierzątka do domu

Wybieramy zwierzątko dla naszego dziecka

Zanim zdecydujemy się na zakup lub adopcję zwierzątka dla naszego dziecka, musimy sprawdzić kilka rzeczy takich jak:

– Czy dane zwierzę potrzebuje dużej przestrzeni, czy będzie się dobrze czuł na tylu metrach kwadratowych jakimi dysponujemy?

– Czy nasze dziecko nie jest zbyt małe i nieodpowiedzialne na opiekę nad zwierzęciem?

– Jak najlepiej wyznaczać naszemu dziecku obowiązki związane z opieką nad pupilem?

Pamiętajmy, że kupno lub adopcja zwierzaka mogą być dobrą okazją do tego, by nauczyć nasze dziecko: odpowiedzialności, obowiązkowości, troskliwości czy wrażliwości.

Które zwierzątko będzie najlepsze?

Koty i psy

Kiedy mówimy o domowych pupilach, często pierwszą myślą jest posiadanie kota lub psa. Trzeba jednak pamiętać, że mimo popularności tych zwierząt wcale nie należą one do najłatwiejszych w utrzymaniu. Psy uwielbiają duże przestrzenie, potrzebują częstego wychodzenia na spacer (minimum 3 razy dziennie), sprzątania sierści i małej tresury (w celu ocalenia naszych ścian i mebli). W przypadku kotów mówimy o kocim, nieustępliwym, bezkompromisowym charakterze. Aby opiekować się kotem trzeba posiadać niemałą dojrzałość. Zwierzęta te nie lubią bowiem małych dzieci, które targają swoje pupile za ogon czy uszy. Kupując lub przygarniając pod swój dach kota należy również pamiętać o zamiłowaniach tych zwierzątek, czyli ostrzeniu pazurów.

Mając w miarę dojrzałe, odpowiedzialne dziecko można sobie pozwolić na zakup kota lub psa, gdyż zwierzęta te nawiązują doskonałe więzi z właścicielami.

Rybki

Rybki są piękne, kolorowe i nie uczulają. Niestety, wielu dzieciom rybki po prostu szybko się nudzą. W dodatku, aby zajmować się rybkami należy mieć specjalistyczną wiedzę o utrzymaniu akwarium – czystości, temperatury itp.

Świnka morska

Świnki morskie są częstymi gośćmi w naszych domach ze względu na to, że nie są zbyt wymagające. Łatwo adaptują się do nowego otoczenia, nie uczulają, są raczej spokojne. Trzeba jednak pamiętać, że samce świnek morskich potrafią wydzielać nieprzyjemny zapach.

Królik

Królik to nie tylko puchaty, mięciutki zwierzaczek, którego można przytulić. To również zwierzę, które gryzie wszystko, co napotka na drodze, a po wszystkim bardzo często i obficie się wypróżnia.

Szczury lub myszy

Niewątpliwą zaletą gryzoni jest ich cena i łatwość utrzymania. Pamiętajmy jednak, że myszy i szczury budzą wielokrotnie lęk i obrzydzenie. Myszy żyją ok. 3 lat, szczury zaś dożywają wieku nawet 8 lat.

Chomiki

Chomiki, podobnie jak myszy i szczury są łatwe i tanie w utrzymaniu. Żyją około 7 lat. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup chomika, pamiętajmy o jego nocnym trybie życia i konieczności regularnego, częstego czyszczenia klatki.