zachowanie psa przy gościach

Zachowanie zwierząt domowych przy pojawieniu się gości

W wielu domach zwierzęta domowe są traktowane tak jak członkowie rodziny. Jeśli jest taka sytuacja to oczywiście musimy również zdać sobie sprawę z tego, że takie zwierzęta mają nie tylko prawa w takim domu, ale mają także obowiązki w stosunku do pojawiających się gości.

Podstawowa zasada, o jakiej trzeba pamiętać to oczywiście zwrócenie uwagi na to, że goście nie koniecznie muszą pokochać naszego zwierzaka tak samo jak my. Jeśli więc w domu pojawiają się goście to warto będzie psa zamknąć w innym pokoju. Można pokazać swojego zwierzaka, przedstawić go gościom, ale jeśli tylko zobaczymy, że są jakieś oznaki niepokoju czy strachu to nie powinniśmy na siłę takiej osoby przekonywać o tym, że to najłagodniejszy pies na świecie, ale po prostu powinniśmy go zamknąć w innym miejscu.

Dodatkowo w ten sposób unikniemy również innych kłopotliwych sytuacji, w których pies może zacząć interesować się butami naszego gościa, kot znajdzie się w torebce kobiety, Dodatkowo zwierzaki mogą również skakać do naszych gości, brudzić spodnie, rozdzierać rajstopy kobietom.

Dokarmianie zwierząt

Mamy również takie domy, w których jedzenie dla zwierzaków podaje się na tych samych talerzach co dla mieszkańców. Jednak warto pamiętać, że to niezwykle niehigieniczne, oczywiście nigdy nie można tego robić przy gościach, nie będzie można nawet wspominać również o takich praktykach przy gościach, nie pokazujemy w ten sposób jak dobrze traktujemy psa. Oczywiście jeśli taką praktykę w domu stosujemy to tak naprawdę powinniśmy mieć dla gości osobne talerze. Nie powinno się także dokarmiać zwierzaków naszych gości, ponieważ to nieeleganckie i dodatkowo trzeba pamiętać, że nasz gość może sobie tego nie życzyć. Nie bierzemy psów cudzych na ręce, ponieważ mogą poczuć się zagrożone i gryźć.

Uczulenie na sierść

Może być również tak, ze wśród gości będą osoby uczulone na sierść. Dlatego jeśli znamy taką osobę warto umówić się z nią od razu w kawiarni. Jeśli ktoś się u nas pojawi i taka alergia się objawi to dobrze będzie mieć w domowej apteczce jakieś rozwiązanie dla tych osób w postaci leku.

Jeśli goście będą zostawać na noc oczywiście trzeba postarać się o warunki, w których pies zostanie w innym pokoju dobrze zamknięty. Niestety niektórzy właściciele o to nie dbają i potem okazuje się, że gość pojawia się u nas w pokoju w nocy i na pewno nie będzie to komfortowy sen.

Smycz, kaganiec czy sprzątanie po psie to nie tylko dobre wychowanie, ale tak naprawdę jest to obowiązek każdego posiadacza psa. Jeśli tych zasad nie będziemy przestrzegać może się okazać, że zostaniemy ukarani mandatem. Do restauracji wybieramy się raczej bez zwierzaków, nawet jeśli niektóre miejsca godzą się na ich obecność.